Çocuklarda Mayasıl Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Çocuklarda Mayasıl Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Mayasıl, Mayasıl yani basur makat bölgesinde bulunan damarların şişmesine bağlı olarak mayasıl memeleri olarak adlandırılan oluşumun makat dışına doğru sarkma yapmasıdır. Genelde bu rahatsızlık yaşa bağlı olarak artış göstermekte iken yetişkin bireylerde daha çok görülür. Ancak çocuklarda mayasıl görülmesi oldukça az da olsa mümkündür.

Çocuklarda Mayasıl Sebepleri Nelerdir?

Çocuklarda mayasıl oluşmasının nedenleri yetişkin bireylerdeki nedenler ile hemen, hemen aynıdır. Çocuğun çeşitli birçok nedenlere bağlı olarak kabız olması durumu mayasıl oluşumuna yol açmaktadır. Yeterli miktarda sıvı tüketilmemesi özellikle de suyun oldukça az içilmesi, lifli gıdalar yenmemesi, meyve ve sebze yenilmemesi, beyaz ekmek ve çikolata gibi yiyecekler ile peynirin oldukça fazla yenilmesi, muz, ananası ve kivi gibi meyvelerin daha çok tüketilmesi gibi sebeplerden dolayı kabızlık sorunun yaşanır. Bunun sonuncunda da dışkı kalın, sert, kuru ve susuz olacağından çocuk tuvaletini yaparken doğal olarak ıkınma ihtiyacı duyacaktır. Bu durumda anüs kaslarını zorlayacağından dolayı çocuklarda mayasıl oluşumuna sebep olacaktır. Ayrıca çocuğunuzda bir de inflamatur bağırsak hastalığı, irritabl bağırsak sendromu ve portal hipertansiyon gibi birtakım problemler var ise yine çocuklarda mayasıl oluşumunu tetiklemektedir. Bütün bunlara ilave olarak içerinde bulunduğu yaşa göre, obez denilecek kadar oldukça fazla kiloya sahip ise bu da mayasıl oluşmasında başka bir sebeptir.

Çocuklarda Mayasıl Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda mayasıl yani basur belirtileri içinde en sık görülenlerden bir tanesi de makat kısmından sızan kanamadır. Anal kanalda bulunan kan damarlarının yırtılması sonucunda parlak kırmızı renkli kan gelmektedir. Bu durum dışkı veya tuvalet sırasında tuvalet kağıdında kanın fark edilmesi yolu ile olur. Oldukça sık görülen bir diğer belirti ise anüs çevresindeki kaşıntı hissidir. Bu kaşıntı hissi çocuklarda mayasıl tedavisinin maalesef uzun sürmesine neden olur. Mayasıl dokusu anüs ile yakın çevresindeki dokuyu nemlendiren bir mukus salgılar. Bu durumda kaşıntıya sebep olur. Kontrolsüz bir biçimde yapılan kaşınmalar da bu bölgedeki hassas yapının zarar görmesine yol açar. Çocuklarda mayasıl belirtilerinden ağrı hissi ile rahatsızlık hissi de çocuğu oldukça zorlayan ve sıkıntılı bir süreç geçirmesine sebep olan bir diğer belirtilerdendir. Ayrıca anal kanalda el ile dokunulduğunda hissedilen bir çıkıntı ya da kitle de söz konusudur. Bu diş mayasıl acilen tedavi dilerek git, gide daha da kötüye gitmesi engellenmelidir.

Çocuklarda Mayasıl Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çocuklarda mayasıl genelde evde uygulayabileceğiniz yöntemler ile verilen ilaçlarla da iyileşir. Fakat iki hafta içinde iyileşmeyen bir mayasıl söz konusu ise derhal bir uzmana başvurulmalıdır. Evde yapabileceğiniz yöntemler içinde günde 2-3 defa ılık su ile makat bölgesini yıkamak, günde en bir kez çocuğun dayanabileceği sıcaklıkta bir banyo yaptırmak oldukça iyi gelir. Banyo esnasında sabunu tercih etmemek lazımdır. Çünkü mayasıl bölgesini tahriş etme olasılığı oldukça yüksektir. Banyodan sonra ıslanan mayasıl bölgesi kurutma makinesi ile kurulmalıdır.

Çocuklarda Mayasıl ve Tuvalet Alışkanlığı

Tuvalet ihtiyacı giderildikten sonra anal bölgenin temizliği yumuşak ve ıslak bir tuvalet kâğıdı ile yapılmalıdır. Çocuk için iyisinden alınan ıslak mendil kullanılarak da yapılır. Anüs bölgesine soğuk kompres uygulayarak ve asetaminofen, parasetamol içeren uygun dozlarda verilen ağrı kesiciler kullanılarak da ağrı azaltılır. Uzman tarafından önerilen bir mayasıl yani basur kremi ilgili bölgeye sürülür.

Çocuklarda Mayasıl Oluşumunu Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Çocuklarda mayasıl oluşmasını önlemek için alınması gereken bazı önlemler bulunmaktadır. Kabızlıktan kaynaklanan makatta çatlak oluşmuş ise ve çocuk eğer çok küçük ise altını değiştirir iken bephantene ile anestol pomat krem sürülebilir. Tam tahıllı ekmekler, lif içeren bir diyet, sebze ve meyveler ve taze veya kuru fark etmeksizin patates, kayısı ve muz fazla yiyor ise biraz azaltmak, çocuğa su içme alışkanlığı kazandırmak. Bu tür yöntemler çocuklarda mayasıl oluşmasının önüne geçer.

Çocuklarda Mayasıl Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Mayasır Nasıl Geçer?

Mayasır Nasıl Geçer?

Popüler İçerikler

Mayasıl Bitkisel Çözüm

Mayasıl Bitkisel Çözüm

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Mayasıl Otu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Mayasıl Otu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Makatta Mayasıl Belirtileri ve Tedavisi

Makatta Mayasıl Belirtileri ve Tedavisi

Mayasıl Kanaması Nasıl Geçer?

Mayasıl Kanaması Nasıl Geçer?

Mayasıl Nasıl Geçer?

Mayasıl Nasıl Geçer?

Kadınlarda Mayasıl Belirtileri ve Tedavisi

Kadınlarda Mayasıl Belirtileri ve Tedavisi