Hamilelikte Mayasıl Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Hamilelikte Mayasıl Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Mayasıl, Hamilelik süreci anne adayları için çok zor geçmektedir. Vücut yapısında ve hormonlarda meydana gelen değişimler anne adayları etkilemekte ve günlük rutin yaşamlarını değiştirmektedir. Hamilelik sürecinde bazı rahatsızlıklar ortaya çıkmakta ya da var olan rahatsızlıkların şiddeti artmaktadır. Hamilelik döneminde anne adaylarının yaşadığı rahatsızlıkların başında mayasıl rahatsızlığı gelmektedir. Hamilelikte döneminde birçok anne adayı bu sorunla karşılaşmaktadır. Hamilelikte mayasıl, makat bölgesinde bulunan toplardamarların işlevini yerine getirememesinden kaynaklanan bir durumdur. Hamilelikte yaşanan mayasılın nedeni genellikle kabızlıktır. Hamilelikte mayasıl oluşabileceği gibi daha önceden var olan mayasıl rahatsızlığının şiddeti de artabilir. Özellikle hamileliğin ilk üç ayında mayasıl görülme sıklığı yüksektir. Hamilelerde mayasıl oluşumu şu şekilde gerçekleşir;
Hamilelik döneminde kan basınca artma meydana gelir bu artış uterusta büyümeye neden olur. Uterusta meydana gelen bu büyüme ana damarlara baskı yapar. Artan basınç ile akım yavaşlar. Akımın yavaşlaması ile yüzeye yakın damarlarda varisleşme meydana gelir. Hamilelik de progesteron hormonunun artması ile bu hormon düz kasların gevşemesine neden olur. Bu durum varisleşme artırır. Bu durum bacaklarda, makatta ve vulvada bölgelerinde varis oluşumuna neden olur. Ayrıca hamilelik döneminde hem anne adayının kilo alması hem de bebeğin büyümesi vücudun alt kısmındaki toplardamarlara baskı yapar. Bu baskının artması ile damarlarda göllenme oluşur ve bu durumda hamilelikte mayasıl oluşumuna neden olur.

Hamilelik döneminde birçok vücut fonksiyonu değişir. Bu dönemde bağırsaklar yavaş çalışmaya başlar ve çalışma hızı büyük bir yavaşlama görülür. Hamilelik döneminde bağırsaklarda meydana gelen bu yavaşlama kabızlığı neden olur. Uzun süre yaşanan kabızlık da hamilelik döneminde mayasıl oluşmasını tetikler. Hamilelik döneminde kabızlık yaşanmasının nedeni östrojen hormonunun artmasından ve bebeğin kütle olarak büyümesiyle birlikte bağırsaklara uyguladığı baskıdan kaynaklanmaktadır. Bu baskıdan dolayı makat bölgesinde çatlaklar oluşur ve bu çatlaklar zaman zaman kanamaya neden olur. Hamilelikte mayasıl rahatsızlığının en belirgin şikâyeti dışkılamada görülür.

Hamilelikte Mayasıl Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hamilelikte mayasıl rahatsızlığı yaşayan annelerin çok dikkatli olması gerekir. Gerekli önlemeleri alarak mayasıl ilerlemesine engel olmalıdır. Hamilelik dönemin de yaşanan rahatsızlıkların tedavisi diğer dönemlere göre zor olmaktadır. Çünkü bu dönemde anne adayları her ilacı kullanamamaktadır. Bu nedenle anne adaylarının Uzman bir doktora başvurmaları ve günlük hayatta yediklerine ve beslenme şekillerine dikkat etmeleri gerekir.

Hamilelikte mayasıl rahatsızlığı için şu tedavi yöntemleri önerilebilir

Ağrı Kesici Krem ve Haplar: Hamilelik döneminde ilaç kullanımı sınırlı olduğu için kremler önerilebilir. Doktor tavsiyesi üzerine eczaneden alınan ağrı kesici kremler mayasıl tedavisi için kullanılabilir. Ağrı kesici kremlerin yanı sıra bebeğe zarar vermeyecek düşük dozdaki ağrı kesiciler de kullanılabilir. Tabi bu ağrı kesiciler yine doktor tavsiyesi üzerine kullanılmalıdır. Özellikle anne adayları lokal anestezik madde içeren kremleri rahatlıkla kullanabilirler.

Kortikosteroid İçermeyen Pomad ve Fitiller: Hamilelik döneminde doktor tavsiyesi üzerine fitil ve kremler kullanılabilir. Önerilen fitiller mayasıl oluşumunu engeller ve oluşan ödemin atılmasını sağlar.

Dışkı Yumuşatıcı İlaçlar: Hamilelik döneminde kabızlık çok yaşanmaktadır. Yaşanan kabızlık sonucu mayasıl oluşumu artmaktadır. Bu nedenle anne adayları doktor tavsiyesi üzerine ilaç kullanarak dışkıyı yumuşatmak mümkündür.

Oturma Banyosu: Oturma banyosu hamilelikte mayasıl tedavisi için sık kullanılan bir yöntemdir. Mayasıl için yapacağınız oturma banyosunda suyun sıcaklığına çok dikkat etmeniz gerekir. Su çok sıcak olursa erken doğuma neden olabilir. Bu nedenle suyun ılık olması gerekmektedir. Oturma banyosu sayesinde mayasıl oluşumunun neden olduğu ağrıdan kurtulur ve diğer şikâyetleriniz de hafifleyecektir.

Hamilelikte Mayasıl Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Mayasıl Nasıl Geçer?

Mayasıl Nasıl Geçer?

Popüler İçerikler

Mayasıl Bitkisel Çözüm

Mayasıl Bitkisel Çözüm

Editörün Seçtiği

Mayasır Nasıl Geçer?

Mayasır Nasıl Geçer?

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Mayasıl Otu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Mayasıl Otu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Mayasıl Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Mayasıl Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Mayasıl Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Mayasıl Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Mayasıl Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Mayasıl Belirtileri ve Tedavisi

Kadınlarda Mayasıl Belirtileri ve Tedavisi

Kadınlarda Mayasıl Belirtileri ve Tedavisi